Služba Wireless Zero Configuration

Služba Wireless Zero Configuration je ve Windows XP základní součástí standardních nástrojů pro správu připojení k bezdrátovým sítím. Pokud tato služba neběží, nejsou nástroje Windows dostupné, což se projevuje jak samotnou nemožností připojení k bezdrátovým sítím (nezajistí-li toto alternativní nástroje) tak i nedostupností některých částí uživatelského rozhraní Windows týkající se bezdrátových sítí.

Nástroje výrobce bezdrátového síťového adaptéru

Služba Wireless Zero Configuration se ve výchozí konfiguraci Windows spouští automaticky při startu operačního systému. Pokud jste tento stav sami nezměnili, pak to, že zmíněná služba neběží, může znamenat, že máte nainstalovány nástroje výrobce bezdrátového síťového adaptéru pro správu připojení k bezdrátovým sítím. Tyto nástroje přebírají správu od nástrojů, které jsou součástí Windows a z tohoto důvodu službu Wireless Zero Configuration také zastavují. Máte-li tedy skutečně nainstalovány nástroje výrobce, pak je třeba namísto tohoto návodu postupovat podle návodu pro použití nástrojů výrobce bezdrátového síťového adaptéru.

Mohlo by se zdát, že pouhé spuštění této služby by mělo stačit, ale za přítomnosti nástrojů výrobce tento postup nemusí být zcela korektní. Úspěšnost je závislá na chování nástroje výrobce, které v tomto nestandardním případě nejspíš není definováno a může se lišit nejen podle konkrétního nástroje ale i mezi různými jeho verzemi. (Při testech tento postup např. pro nástroje od Intelu postačil, ale s nástroji Broadcom byl úspěch jen dočasný, neboť za určitých situací docházelo k opětovnému ukončení služby Wireless Zero Configuration ze strany nástroje. V tomto případě již bylo nutné provést kompletní deaktivaci nástroje Broadcom, což je postup, který lze nalézt ve výše odkazovaném návodu.)

Ruční spuštění služby Wireless Zero Configuration

Neběží-li služba Wireless Zero Configuration pouze proto, že byla ručně zastavena, pak by mělo postačit tuto službu opětovně spustit. Pokud byl navíc zakázán automatický start této služby, pak může být nutné ještě před tím také povolit její automatické spouštění.

Protože případ ručního zastavení dotyčné služby se předpokládá jen výjimečně, je návod pro spuštění této služby formulován jen stručně tak, aby pomohl nasměrovat uživatele se základními znalostmi správy Windows.

Službu lze spravovat z příkazového řádku nebo pomocí konzole pro správu služeb, která nabízí grafické uživatelské rozhraní.

Spuštění pomocí příkazového řádku

Většinu operací týkajících se správy služeb lze provést příkazem sc. Lze jej samozřejmě použít i pro spuštění nebo zastavení služby, ale pro interaktivní použití se k tomuto účelu zdá být vhodnějším příkaz net, který na spuštění nebo zastavení služby vyčká a následně zobrazí výsledek.

  1. Stav služby Wireless Zero Configuration zjistíte tímto příkazem:

    sc query WZCSVC

    Požadovaný stav služby naleznete ve výstupu příkazu na řádku nadepsaném STATE.

  2. Jaký je nastaven typ spouštění služby zjistíte takto:

    sc qc WZCSVC

    Požadovaný typ spouštění naleznete ve výstupu příkazu na řádku nadepsaném START_TYPE.

  3. Aby bylo možné v dalším kroku službu spustit, nesmí být její spouštění zakázáno. Vyhovující je automatické spuštění nebo spuštění na vyžádání. Automatické spouštění je ve většině případů nejvhodnějším typem spouštění, při kterém nebude nutné službu znovu po každém restartu operačního systému spouštět ručně.

    1. Pokud je typ spouštění služby zjištěný v předchozím kroku vyhovující, můžete rovnou přejít k dalšímu kroku.

    2. Změnu spouštění služby na automatické provedete tímto příkazem:

      sc config WZCSVC start= auto
  4. Konečně samotné spuštění služby provedete tímto příkazem:

    net start WZCSVC

    Úspěšnost spuštění by tímto příkazem měla být potvrzena, nicméně stav lze opakovaně prověřit zopakováním předchozího případu. (To může být užitečné zejména s určitým časovým odstupem pro případ, že služba bude z příčiny nějakého neočekávaného vlivu opět zastavena.)

Spuštění pomocí konzole pro správu služeb

Postup pro grafické uživatelské rozhraní konzole pro správu služeb nebude detailně popisován. Základní logika postupu je stejná jako při použití příkazového řádku.

Protože však konzole nezobrazuje služby v seznamu podle jejich identifikátorů, ale pracuje s jejich názvy, je třeba znát název služby, který však (na rozdíl od identifikátoru) závisí na lokalizaci Windows. V anglických Windows se používá již zmíněný název Wireless Zero Configuration. V české lokalizace se služba jmenuje Automatická konfigurace bezdrátových zařízení. V případě jiných lokalizací můžete službu v seznamu zkusit (potenciálně pracně) vyhledat nebo se lze dotázat tímto příkazem:

sc qc WZCSVC

Požadovaný název služby naleznete ve výstupu příkazu na řádku nadepsaném DISPLAY_NAME.

Stručnější (ne ovšem nutně o moc přehlednější) odpověď na stejnou otázku lze také získat tímto příkazem:

sc GetDisplayName WZCSVC

Když vše selže

Komplexní návod pro řešení problémů s připojením do bezdrátových sítí poskytuje článek 870702 Microsoft Knowledge Base. Je však třeba poznamenat, že český překlad tohoto článku je oproti anglickému velmi výrazně ochuzen.