Použití nástrojů výrobce bezdrátového síťového adaptéru

Ukazuje se, že mnozí výrobci bezdrátových síťových adaptérů dodávají společně s ovladači svého adaptéru také další nástroje, které přebírají správu bezdrátových sítí od standardních nástrojů Windows. Tyto nástroje lze jistě považovat za hodnotné, neboť oproti nástrojům dodávaným s Windows mohou nabídnout vyšší komfort a přístup k některým informacím (např. čísla kanálů, na kterých vysílají jednotlivé přístupové body), které nástroje Windows k dispozici nedávají.

Bohužel ale tím, že tyto nástroje správu bezdrátových sítí od Windows převezmou, vzniká problém, že nastavení připojení do eduroam pak nelze provádět podle návodů, které byly vytvořeny pro použití se standardními nástroji Windows. Vzhledem k množství různých nástrojů jednotlivých výrobců není bohužel ani rozumně možné připravit konkrétní návody pro použití se všemi takovými nástroji.

Je třeba upřesnit, že s právě popsaným problémem se můžete určitě setkat ve Windows XP. Ve Windows 7 nebyl zatím podobný jev pozorován, zároveň jej zde ale nelze ani vyloučit. Pokud jste byli na tento návod odkázáni z návodu pro Windows 7, přistupujte, prosím, k jeho textu s určitou rezervou. Odkazované články Microsoft Knowledge Base se mohou týkat výhradně Windows XP a podobně jako samotný text tohoto návodu mohou být ve Windows 7 použitelné jen omezeně nebo dokonce vůbec.

Pokud máte nainstalovány nástroje výrobce pro správu bezdrátových sítí (nevíte-li, můžete klidně postupovat dál podle standardních návodů, které vám umožní tuto skutečnost zjistit), máte následující 2 základní možnosti, jak v tomto případě postupovat:

Menším zásahem do stávající konfigurace operačního systému je použití těch nástrojů, které jsou již nyní aktivní (tj. v tomto případě nástroje výrobce). Tato alternativa by mohla být i jednodušší na provedení, neboť není potřeba kromě nastavení konfigurace bezdrátové sítě nic jiného řešit.

Záleží ale také na tom, jak moc dáváte přednost konkrétnímu návodu. Je-li pro vás návod důležitý, zvažte metodu, která zahrnuje obejití nástrojů výrobce. Je však třeba mít na paměti, že po obejití nástrojů výrobce bude nutné nástroje Windows používat pro správu připojení do všech bezdrátových sítí, nejen tedy do eduroam (ledaže byste chtěli pracně přepínat mezi nástroji výrobce a nástroji Windows). Při obejití nástrojů výrobce přijdete samozřejmě i o případné další výhody, které tyto nástroje mohly nabízet. Kromě toho návod v konkrétní podobě je k dispozici až pro samotné nastavení konfigurace bezdrátové sítě. Návod pro obejití nástrojů výrobce je formulován mnohem méně podrobně.

Nejste-li ani nyní definitivně rozhodnuti pro jednu z uvedených možností, zkuste nejdřív provést nastavení s nástroji výrobce, a teprve když se takto nezdaří, budete mít pořád možnost nástroje výrobce obejít.

Nastavení s nástroji výrobce bezdrátového síťového adaptéru

Nastavení připojení do eduroam můžete samozřejmě provést i pomocí nástrojů výrobce bezdrátového síťového adaptéru, pokud tyto nástroje podporují příslušná nastavení. U starších verzí nástrojů bohužel ale nelze vyloučit chybějící podporu novějších technologií. Tento stav bude s největší pravděpodobností možné rozpoznat při nastavování podle absence některých voleb v uživatelském rozhraní nástrojů. Řešením může být aktualizace nástroje a/nebo ovladače bezdrátového síťového adaptéru, pokud je k dispozici. V opačném případě nezbude, než zastaralý nástroj obejít a nastavení provést pomocí nástrojů Windows.

Protože se uživatelské rozhraní bude při použití jiného nástroje lišit, nebude téměř jistě možné postupovat přesně podle návodů, které byly připraveny pro nastavení pomocí standardních nástrojů Windows. Nicméně informace uvedené v těchto návodech by mělo být možné aplikovat analogicky i v odlišném rozhraní nástrojů výrobce.

Jak již bylo řečeno, není možné připravit konkrétní návody pro různé nástroje jednotlivých výrobců. V případě problémů či nejasností proto nemusí být jiná možnost, než se obrátit na dokumentaci těchto nástrojů případně na technickou podporu výrobce bezdrátového síťového adaptéru. Na tomto místě je ale možné nabídnout několik málo postřehů, které by mohly napomoci při snaze o aplikaci nastavení z návodu pro standardní nástroje Windows v prostředí nástrojů výrobce. Tyto informace naleznete dále.

K uživatelskému rozhraní nástrojů výrobce se dá obvykle dostat pomocí příslušné ikony na liště dole. Pokud žádná taková ikona není zobrazena, zkuste vyhledat příslušné položky v menu Start a/nebo zahledat v ovládacích panelech, zda zde nefiguruje nová položka pro přístup k tomuto rozhraní.

Alternativní označení

Jak je již (nejen) v tomto oboru zvykem, pro různé technologie existují různé názvy, některé přesnější, některé nepřesnější. Proto dále naleznete výčet různých označení, na které můžete narazit při nastavování připojení do eduroam v dialozích uživatelského rozhraní. U každé odrážky naleznete seznam názvů, které by měly znamenat v různých nástrojích totéž. Výčty zahrnují označení jen těch technologií, které pro připojení do eduroam budete muset vybrat, a případně i těch, se kterými by mohly být zaměněny díky podobnému názvu.

Zabezpečovací protokoly

Šifrovací protokoly

Obejití nástrojů výrobce bezdrátového síťového adaptéru

Preferujete-li z jakéhokoliv důvodu nastavení připojení do eduroam pomocí nástrojů Windows, mělo by být možné nástroje výrobce obejít. Tím převedete správu bezdrátových sítí zpět na standardní nástroje Windows, takže pak již bude možné postupovat podle návodů určených pro použití se standardními nástroji Windows.

Obejít nástroje výrobce je principiálně možné jejich deaktivací nebo deinstalací.

Pouhá deaktivace nástrojů výrobce by měla být méně drastickou metodou s výhodou, že pro případný přechod zpět k nástrojům výrobce není nutná jejich reinstalace. Nelze ale bohužel říci, zda všechny nástroje různých výrobců možnost deaktivace nabízejí. Podaří-li se ji však provést tak, aby nedocházelo k žádným nežádoucím interakcím s nástroji Windows, je vyhovujícím řešením.

Výhodou deinstalace je (kromě vyloučení jakýchkoli interakcí mezi nástroji výrobce a nástroji Windows) skutečnost, že deinstalaci software jste už někdy v minulosti téměř jistě prováděli. Z tohoto důvodu může být tento postup preferován. I zde ale záleží na tom, zda lze (de)instalovat nástroje bez současné (de)instalace ovladačů bezdrátového síťového adaptéru. Účelem je zbavit se jen nástrojů, bez ovladačů byste se do žádné bezdrátové sítě nepřipojili.

Nejste-li již rozhodnuti pro jeden z uvedených postupů, zkuste nejdřív nástroje výrobce jen deaktivovat a teprve v případě, že se vyskytnou kolize či jiné problémy, budete mít stále možnost deinstalovat je.

Deaktivace nástrojů výrobce bezdrátového síťového adaptéru

Postup pro deaktivaci nástrojů výrobce poměrně detailně popisuje článek 968682 Microsoft Knowledge Base. Avšak pozor, český překlad tohoto článku je pouze strojový a úroveň jeho (ne)použitelnosti snižuje také to, že byly přeloženy i názvy služeb, které téměř jistě přeloženy být neměly. (Nicméně přeložit to, co se překládat nemá, se při lokalizacích často "daří" i lidským překladatelům...)

Zdá se ale, že se zcela nepodařila ani anglická verze, neboť uvedený postup postrádá body pro nástroje Broadcom, ačkoli podle úvodu článku by měl postup pokrývat i tohoto výrobce. V postupu je také zkrácen název služby Wireless Zero Configuration na WZC, aniž by tato zkratka byla explicitně definována a její smysl tak lze určit jen odvozením z kontextu. V bodě 11. postupu v tomto článku tedy bude třeba hledat službu s tímto delším názvem. (Viz příp. též návod pro ruční spuštění této služby pomocí konzole pro správu služeb, kde najdete další informace, které se mohou hodit při práci s lokalizovanými verzemi Windows.)

Postup v článku Microsoft Knowledge Base pokrývá nástroje více výrobců, pravděpodobně ale ne všechny. Pro nástroje dalších výrobců by ovšem mělo být možné podle tohoto článku postupovat analogicky tak, že budete hledat služby s odlišnými názvy, které odpovídají nástrojům, které máte skutečně nainstalovány.

Tento přístup budete muset použít i v případě deaktivace nástrojů Broadcom, jejichž absence v samotném postupu již byla zmíněna. Konkrétně v tomto případě to znamená hledat službu s názvem identickým jako u nástrojů Dell (v článku jsou to body 8.–10.), pouze je v názvu služby (v článku bod 8.) slovo Dell třeba zaměnit za Broadcom.

U nástrojů jiných výrobců se názvy souvisejících služeb mohou lišit více, ale téměř jistě budou začínat názvem (nebo jej obsahovat) výrobce či značky vašeho bezdrátového síťového adaptéru a/nebo mohou obsahovat v názvu slova jako wireless, bezdrátový, Wi-Fi, WLAN apod. (viz příp. také seznam názvů ve zmíněném článku).

Deinstalace nástrojů výrobce bezdrátového síťového adaptéru

Postup pro deinstalaci nástrojů výrobce je obecně podobný jako při deinstalaci jiného software. Jde tedy o postup, který již téměř jistě dobře znáte a nemá proto smysl jej zde podrobně opakovat. Detaily, ve kterých se postup liší, jsou bohužel pro různé nástroje jednotlivých výrobců odlišné a tyto detaily již není rozumně možné pro každý případ zjistit a zde dokumentovat.

Nezávisle na detailech jednotlivých nástrojů lze však poznamenat, že v seznamu instalovaného software nejspíš nástroje výrobce najdete pod názvy, které by měly začínat názvem (nebo jej obsahovat) výrobce či značky vašeho bezdrátového síťového adaptéru (Intel, Broadcom, ...) a/nebo mohou obsahovat v názvu slova jako wireless, bezdrátový, Wi-Fi, WLAN apod.

Zároveň je třeba počítat s tím, že obecně mohou nástroje výrobce v seznamu instalovaného software figurovat odděleně od samotných ovladačů síťového adaptéru, ale mohou se zde vyskytovat i pod společnou položkou a to s možností odinstalovat obě tyto komponenty nezávisle nebo i bez této možnosti. Je také možné, že nebude možné nástroje odinstalovat bez deinstalace ovladače, ale při opakované reinstalaci již bude možné ovladače nainstalovat samostatně bez nástrojů výrobce.