logo fakulty FEKT VUT v Brně
obr roh

Tiskové zprávy

Zájem o studium na Technice roste

Regionální mutace | Právo - Jižní Morava

WWW adresa: http://pravo.novinky.cz/

datum: 09.09.2006

autor: Jan Chmelíček

zdroj: Právo - Jižní Morava

strana: 11

Zájem o studium na Technice roste

* Přihlásila se i vnučka Michaila Kalašnikova
Mezi zahraničními studenty-samoplátci, kteří budou na brněnském Vysokém učení technickém (VUT) studovat v angličtině, bude od konce září také Irina Kalašnikovová, vnučka legendárního ruského konstruktéra zbraní generála Michaila Timofejeviče Kalašnikova.
Na tiskové konferenci o tom informoval prorektor VUT Jaroslav Fiala, podle kterého se letošní absolventka univerzity v Iževsku bude v postgraduálním studiu připravovat k získání titulu MBA (Master of Business and Administration). Fakt, že se přihlásila právě na Vysoké učení technické v Brně, ačkoli si s příjmy svého dědečka mohla zřejmě zvolit jakoukoli světovou univerzitu zvučného jména, je podle Fialy mj. výsledkem nedávné návštěvy představitelů VUT na Iževské státní univerzitě, kde byly navázány oboustranné kontakty.

* Ročně přibývá tisíc studentů
Zájem o studium na Vysokém učení technickém (VUT) v Brně roste v poslední době mimořádným tempem - každý rok je zhruba o tisíc studentů víc. Vloni počet studentů poprvé překročil 20 000 a v nadcházejícím akademickém roce VUT Brno čeká další růst.
Podle prorektora doc. Miloslava Švece ještě neskončil zápis studentů do prvních ročníků, ale předpokládá se, že jich bude víc než 7000. Pořadí fakult podle zájmu uchazečů se dlouhodobě nemění - nejvíc se jich hlásí na fakultu stavební, na druhém místě je fakulta strojního inženýrství a na třetím fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. VUT přitom nabízí na svých osmi fakultách nejen technické a ekonomické vzdělání - příkladem jsou studijní programy fakulty architektury a nejmladší fakulty výtvarných umění.
I letos bude na VUT studovat některý z oborů asi 1300 zahraničních studentů, z toho zhruba 1000 ze Slovenska. Sedmapadesát studijních oborů má VUT akreditováno v angličtině, ne všechny jsou však v angličtině také otevírány.

* Společné programy
"Preferujeme vytváření společných studijních programů se zahraničními technickými školami, jejichž absolventi pak získávají diplom dvou až tří univerzit," informoval Švec a jako příklad uvedl spolupráci s Technische Universität Chemnitz, sNottingham Trent University a Technickou univerzitou v Katovicích.
Nejdále je v této iniciativě fakulta podnikatelská s programem Joint Master Degree v oblasti podnikových financí. Právě zde bude studovat Irina Kalašnikovová.
Podle prorektora prof. Jaroslava Fialy VUT Brno také úspěšně rozvíjí výměny studentů a pedagogů se zahraničními univerzitami v rámci programu Sokrates-Erasmus, díky němuž jsou studenti v zahraničí podporováni z prostředků Evropské unie, Ministerstva školství ČR i z fondů VUT a jejích fakult. Letos počítají na VUT svýjezdem 550 studentů a 250 pedagogů.
"Pokud jde o tuto tzv. mobilitu studentů, jsme na šestém místě z 30 českých vysokých škol. V případě učitelů jde dokonce o druhé místo za Karlovou univerzitou," připomněl prorektor.

Regionální mutace | Právo - Jižní Morava


 
Δ  Top